Piotr Pluskowski
Urodził się w Katowicach 6 maja 1958 roku w Katowicach, ale od lat niemowlęcych związany jest z Cieszynem. Tam w 1973 roku ukończył Szkołę Podstawową im. Antoniego Osuchowskiego, tam był zuchem, a następnie harcerzem. Naukę kontynuował w Liceum Ogólnokształcące im. A. Osuchowskiego. Jako wyróżniony harcerz w 1976 roku uczestniczył w obozie letnim, Cieszyńskiej Drużyny Kadrowej w Saint-Pol-Sur-Mer koło Dunkierki we Francji. W latach 1975-1976 brał udział w Ogólnopolskich Olimpiadach Wiedzy Technicznej. , W 1974 ukończył Społeczne Ognisko Muzyczne w Cieszynie w klasie akordeonu. W latach 1974-1977 pod kierunkiem Jerzego Drozda pobierał lekcje śpiewu solowego. W 1976 uzyskał wyróżnienie w Miejskim Przeglądzie Zespołów Artystycznych w kategorii solista. W wieku 17 lat uzyskał prawo jazdy.
Po maturze zdecydował się na studia pedagogiczne o profilu technicznym na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – Wydział Techniki w Sosnowcu. Ukończył je w 1985. Pracę magisterską pisał w Instytucie Problemów Techniki, Zakład Mechaniki. Jej tematem był „Rozwój hydrauliki i technicznych zastosowań napędów hydraulicznych”
W czasie studiów działał w organizacjach młodzieżowych, był członkiem AZS, PZM i Automobilklubu Śląskiego. Brał udział w rajdach samochodowych uzyskując samochodową licencję sportową (1980). Odbywając służbę wojskową (1986-1987) uzyskał uprawnienia sternika motorowodnego.
W latach 1986-1987 uczestniczył w studiach podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, prowadzonych na Wydziale Techniki w Sosnowcu. W następnych latach sukcesywnie uzyskiwał uprawnienia wykładowcy i instruktora oraz wszystkie kategorie prawa jazdy: A, B, C, D, B+E, C+E, D+E.
Drugie studia podyplomowe ukończył na Politechnice Wrocławskiej, na Wydziale Architektury, przez prof. S. Januszewskiego w zakresie Archeologii Przemysłowej prowadzone. W 2015 zdobył uprawnienia przewodnika Szlaku Zabytków Techniki województwa Śląskiego. Jako jedyny w powiecie cieszyńskim (1986-90) prowadził zakład kserokopii-światłokopii. Był założycielem i sekretarzem Stowarzyszenia Radiotelefonistów Polskich (CB radio). Od 2009 roku jest prezesem Cieszyńskiego Stowarzyszenia Auto Weteranów, prowadzi liczne rajdy i zloty starych samochodów. Od 2011 roku publikuje artykuły i książki związane z historią polskiej techniki i motoryzacji, tej zwłaszcza osadzonej na terytorium Księstwa Cieszyńskiego (1290-1918).
Od 2011 związany jest z Fundacja Otwartego Muzeum Techniki, wspierając ja w pracach konserwatorskich prowadzonych przy zabytkach, w organizacji różnych imprez ochronę zabytków techniki promujących, aktywnie uczestnicząc w konferencjach i warsztatach przez Fundację prowadzonych, publikując swe artykuły i studia na łamach „Techniki w dziejach cywilizacji”.