All for Joomla All for Webmasters

Fotografia górnicza źródłem archeologii przemysłowej

2235.KWK Thorez.Szyb Chwalibóg.Wyci g kopalniany.1978 1Digitalizujemy i udostępniamy w sieci internetowej ok.5000 negatywów fotografii dzieł kultury o wartościach historyczno-technicznych odnoszących do dóbr kultury górniczej Dolnego i Górnego Śląska w intencji udostępnianie i wykorzystywania zasobów cyfrowych do celów popularyzacyjnych, edukacyjnych i naukowych. Udostępnienie tej kolekcji sprzyjać będzie szerokiemu dostępowi do kultury różnych grup społecznych i wiekowych i rozwojowi kapitału ludzkiego.
Fotografie te, nigdy nie publikowane, pochodzą z lat 1974 -2020. Wykonano je w ok. 400 szybach górnictwa węgla kamiennego.Wiele ma już wartość historyczną, wiele dzieł architektury górniczej i maszyn górniczych już nie istnieje.
Strona internetowa zyska profesjonalną przeglądarkę ułatwiającą dostęp do poszczególnych kategorii dóbr kultury górniczej Polski. Przy okazji digitalizujemy udostępniamy w sieci www. książkę "Zabytek techniki..." wprowadzającej, podobnie jak proponowane seminarium, w przedmiot archeologii przemysłowej.

 

 

logo mkdnis kolorowe mniejsze

 

300.625 2.KWK Thorez. Szyb Sobótka i fragm. sortowni po lewej waga kolejowa

Do góry