Muzeum Odry FOMT
Muzeum funkcjonuje od 1998 r., kiedy udostępniony został zwiedzającym holownik parowy Nadbor, na którym ulokowano także biuro Fundacji. W 2003 r. Fundacja stała się posiadaczem dźwigu pływającego „Wróblin”, zaś rok później barki pływającej „Ireny”. Wszystkie trzy zostały wpisane do rejestru zabytków, zwiedzać można ich oryginalne zachowane wnętrza (kotłownię i maszynownię na Nadborze oraz warsztat z agregatem prądotwórczym na Wróblinie). Statki Muzeum Odry stanowią element Otwartego Muzeum Techniki, projektowanego przez FOMT we Wrocławiu.
Dziś wszystkie trzy jednostki stacjonują w awanporcie górnym śluzy Szczytniki we Wrocławiu, naprzeciwko gmachu głównego Politechniki Wrocławskiej przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27, choć od lat prowadzimy starania o stworzenie docelowego Muzeum Odry w porcie ujścia Oławy k/ wieży ciśnień na Grobli we Wrocławiu.
Statki zwiedzać można indywidualnie w godzinach pracy biura FOMT oraz w dowolnym terminie po uprzednim ustaleniu daty i godziny spotkania (drogą mailową lub telefonicznie). Posiadamy bogatą ofertę edukacyjną oraz kulturalną, adresowaną do szkół, wolontariuszy, młodzieży i seniorów.
Zapraszamy na wirtualny spacer po obiektach Muzeum Odry: wirtualny spacer. Prezentujemy wirtualny spacer po statkach flotylli Muzeum Odry FOMT. Naszym przewodnikiem jest Witold Gidel, artysta fotografik, który oczarowany Odrą i jej dziedzictwem, spaceru tego był inicjatorem i twórcą. Trafił na czas przemiany ścieżki holowniczej awanportu Szczytniki w spacerowy bulwar i w czas gdy ładownie barki, odbudowanej w latach 2014-2015 z pomocą Gminy Wrocław wyposażaliśmy – dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w systemy wystawiennicze i multimedia. Mimo, że otoczenie Muzeum Odry zdecydowanie się już zmieniło, zdecydowaliśmy się na prezentację spaceru. Jego kadry przeszły już do historii, wkrótce zastąpimy go wersją rozwiniętą, Witold stale nad nią pracuje, aktualizując też fotograficzny serwis.
Godziny otwarcia biura FOMT:
pon. – pt. 08:00 – 15:00
rezerwacje i informacja w/s zwiedzania:
tel. 882 116 779; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.