Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Na ekspozycji, dotowanej z programu Niepodległa, przygotowanej dla uczczenia 100-lecia odrodzonej, niepodległej Polski przybliżamy sylwetki i kariery 36 żołnierzy odradzającej się w 1918 Rzeczypospolitej Polskiej, którzy po wstąpieniu do Wojska Polskiego, skierowani zostali do służby w lotnictwie, a którym 16 grudnia 1918 roku przypadł zaszczyt złożenia w imieniu lotników przysięgi na Wierność Rzeczypospolitej. Symboliczny akt żołnierskiej przysięgi odczytywać możemy jako znak narodzin narodowych, polskich sił powietrznych.
Przysiegali na wierność Rzeczypospolitej. Lotnicy na Polu Mokotowskim w Warszawie 16 grudnia 1918.
Temu wydarzeniu dedykujemy wystawę „Skrzydlaci Rycerze Rzeczypospolitej” i towarzyszącą jej publikację, którą traktujemy w kategoriach i jej dopełnienia, i swoistego jej katalogu. Poprzedza też zamierzenie szersze, słownik biograficzny Polaków, w latach Wielkiej Wojny służących w siłach powietrznych Austro-Węgier, Francji, Niemiec, Rosji, w Korpusach Polskich na Wschodzie, w armii gen. Hallera, obejmujący ponad 1000 nazwisk, którego publikację przygotowujemy na rok 2018, jubileuszowy, 100-lecia odzyskania Niepodległości.
Wystawę „Skrzydlaci Rycerze Rzeczypospolitej” będziemy rozwijali, prezentując też dzieje i ludzi polskich oddziałów awiacyjnych w latach 1917 – 1918 formowanych w Korpusach Polskich na Wschodzie, w Odessie, w 4 Dywizji Strzelców Polskich, w „Błękitnej armii” gen. Józefa Hallera.
Powroty do Polski lotników i żołnierzy służących w czasie Wielkiej Wojny w armiach Rosji, Niemiec, Austro – Węgier, w Korpusach Polskich na Wschodzie i w armii gen. Hallera wykształciły kadry polskich sił powietrznych, które ofiarnie stawały na polach walk wojen granicznych lat 1918 - 1921. Ich doświadczenie sprawiło, że odradzająca się Polska niemalże „w marszu” zdołała zbudować mocne siły powietrzne, stworzyć podstawy rozwoju narodowego przemysłu lotniczego, zorganizować system kształcenia pilotów, obserwatorów lotniczych, mechaników, personelu służb naziemnych lotnictwa. Owocowało to w latach następnych sukcesami sportowymi lotnictwa polskiego, dokonaniami przemysłu lotniczego, polskiej myśli lotniczej, poziomem wyszkolenia kadr lotniczych, które w obliczu niemieckiej agresji mogły stanąć w obronie polskiego nieba, a później rozsławić polskie imię w Bitwie o Anglię. Winston Churchill powiedział o nich: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Z równym powodzeniem słowa te można odnieść do lotników walczących na frontach wojen granicznych lat 1918 – 1921, w tym szczególnie Bitwy Warszawskiej, która ocaliła Europę przed bolszewickimi hordami.
Wystawę nieodpłatnie prezentujemy w szkołach, pozostawiając ją w nich na 5 dni. Zainteresowane szkoły prosimy o zgłoszenia, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.