All for Joomla All for Webmasters

Battek Marek Jan

 

Marek Battek 3Marek Jan Battek

Urodził się w 1953 r. we Wrocławiu. W 1972 r. ukończył XI Liceum Ogólnokształcące, a następnie studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej (1972-1977).

Po ukończeniu studiów przez kilka lat zajmował się nieniszczącymi metodami diagnostyki maszyn. W 1982 r. rozpoczął pracę jako elektromechanik w Spółdzielni Pracy „Elektron”, gdzie pracował do 1985 r. Następnie podjął pracę w Zakładzie Usług Wysokościowych „Taternik”, początkowo jako szeregowy pracownik, później brygadzista. W czasie pracy w ZUW „Taternik” podnosił swoje kwalifikacje zdobywając uprawnienia spawacza elektrycznego i gazowego, kierowcy samochodu ciężarowego oraz dekarza-blacharza na kursach prowadzonych w Wojewódzkim Uniwersytecie Robotniczym.

W tym też czasie korzystając z zakładowego sprzętu podejmował próby zastosowania komputerów do prac redakcyjnych. W 1990 r. podjął w niepełnym wymiarze godzin pracę w Wydawnictwie Politechniki Wrocławskiej, wprowadzając tam technikę komputerową. Jednocześnie w latach 1992-1993 pracował w telekomunikacyjnej firmie „Wimatron”, m.in. jako kierownik serwisu. W latach 1994-2017 prowadził własną działalność gospodarczą w dziedzinie zarówno prac wydawniczych, jak i usług technicznych. W 2012 r. przeszedł z Oficyny Wydawniczej PWr na Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr, gdzie zajmuje się pracami redakcyjnymi.

Równolegle do działalności zawodowej zajmuje się pracą naukową w dziedzinie geografii historycznej, historii górnictwa i budownictwa podziemnego. Jest współautorem „Słownika Nazewnictwa Krajoznawczego Polsko-Niemieckiego i Niemiecko-Polskiego” (7 wydań), a także autorem i współautorem licznych artykułów.

W młodości uprawiał sporty, m.in. piłkę ręczną i pływanie. Jest miłośnikiem turystyki (zwłaszcza górskiej) i speleologii. Od czasu nauki w szkole podstawowej do dziś interesuje się fotografią. Od wielu lat zajmuje się (chociaż z przerwami) amatorską łącznością radiową.

Z Fundacją Otwartego Muzeum Techniki współpracuje od lat 90. XX w., tak z uwagi na zainteresowania historią i materialnymi dokumentami dziedzictwa górnictwa rudnego i węgla kamiennego, jak i potrzeby Fundacji związane z prowadzoną przez nią działalnością wydawniczą. Od wielu lat redaguje publikacje Fundacji, przygotowuje je do druku, a od 2003 do 2018 pełnił funkcje redaktora technicznego biuletynu „Prosto z Pokładu” (172 numery).

 

Wstecz

Do góry