All for Joomla All for Webmasters

Gawlik Adam

adam2

Adam Gawlik

Urodzony 16 grudnia 1973, po ukończeniu szkoły podstawowej w Bytomiu Odrzańskim podjął naukę zawodu uzyskując dyplom technika technologii drewna.

Od dzieciństwa ogarnia go zamiłowanie i pasja żeglarstwa oraz historii. Jako modelarz zakochał się w drewnie, co nie pozostało bez wpływu na wybór zawodu. Utrzymuje się z konstruowania mebli, schodów, stolarki budowlanej.

W 1994 roku, jako żołnierz służby zasadniczej został skierowany na misję ONZ w byłej Jugosławii, w rejonie konfliktu służył przez trzy zmiany, a bezpośrednio na tzw. pierwszej linii przez jedenaście miesięcy. Eskortował konwoje, uchodźców i pełnił służbę wartowniczo patrolową.

Przez następne lata z różnymi skutkami budował kolejne modele latające, pływające, kolejowe i inne, które wystawiał w różnych muzeach na terenie Polski. W 2013 roku założył własne małe muzeum w „Piwnicy pod Ratuszem” w Bytomiu Odrzańskim, które gromadzi eksponaty z minionych lat oraz modele, które są istotną częścią jednego z największych zbiorów ekspozycji poświęconej Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Znaczące miejsce w jego muzeum zajmują modele przywołujące historię lotnictwa polskiego w miniaturze.

Przy sali ekspozycyjnej zorganizował pracownię dla modelarzy, którym od 1995 służy radą i pomocą. Wcześniej prowadził modelarnię przy bytomskim Domu Kultury, w którym prowadził też 11 Starszo Harcerską Drużynę Wodną „Szkwał”.

Z Fundacją Otwartego Muzeum Techniki zetknął się w dniach rejsu muzealnej barki „Ireny” w 2017 r., kiedy barka przemierzała trasę od Wrocławia do Kostrzyna. Urządził wówczas na barce wystawę swoich modeli, przy czym ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja różnego typu robotów i automatów. W lipcu 2017 był uczestnikiem obozu wolontariackiego, przez Fundację na barce prowadzonego. Zaangażował się w prace remontowe, stoczniowe HP Nadbor, wykonując m.in. koła sterowe dla maszyn sterowych w sterówkach Nadbora i barki.

 

Wstecz

Do góry