All for Joomla All for Webmasters

Siatkowski Jerzy

Jerzy Siatkowski 1Jerzy Siatkowski

Urodził się 28 maja 1945 roku w Camp-de-Chatofer we Francji, dokąd Niemcy wywieźli na roboty jego rodziców. byli wywiezieni przez Niemców podczas wojny na roboty w gospodarstwie rolnym, pracując przy produkcji żywności dla wojsk Rzeszy. Do Polski powrócił w 1952 r., w latach 1959 – 1964 ucząc się w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Inowrocławiu, w specjalności technologia obróbki metali skrawaniem. Od roku 1964 do 1966 służył w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w Jeleniej Górze, którą ukończył jako podchorąży, ale bez promocji, a to z powodu inwigilacji politycznej rodziny, działającej podczas wojny w AK. W latach 1967 - 1978 pracował w Spółdzielni Pracy Wyrobów Elektryczno-Metalowych w Wałbrzychu, jako Główny Technolog. Od roku 1978 przez trzy lata robił specjalizację w Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach w zakresie Radiografii Przemysłowej. Od roku 1981 studiował na jeleniogórskiej filii Politechniki Wrocławskiej, pracując również w utworzonym przez siebie Laboratorium Badań Nieniszczących. Służyło ono potrzebom przemysłu węglowego i metalowego. Studiował również we wrocławskiej AWF. Został jej absolwentem, otrzymując w 1982 roku dyplom ukończenia studiów na kierunku trenerskim. Uzyskał tytuły magistra i trenera sportów lotniczych.

Szkolenie lotnicze rozpoczął w 1962 roku w Aeroklubie Kujawskim. Jest licencjonowanym pilotem szybowcowym i samolotowym. Jego pasję stanowi modelarstwo lotnicze. Posiada licencję instruktora modelarstwa klasy-„S” oraz licencję sędziego modelarstwa lotniczego I klasy.

W 1967 roku założył przy Aeroklubie Jeleniogórskim Ośrodek Lotniczy w Górniczym Domku Kultury Kopalni Wałbrzych. W latach 1978 - 1980 organizował Ogólnopolskie Sejmiki Lotniarskie w Wałbrzychu, które stworzyły podwaliny do uznania lotniarstwa za dyscyplinę sportów lotniczych. W roku 1983 założył Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, w którym pełnił funkcję prezesa.

Był inicjatorem budowy lądowiska w Świebodzicach. W 1998 roku w Zamku Książ pod Wałbrzychem założył Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Modelarstwa Lotniczego Aeroklubu Polskiego.

Przez trzy kadencje, do roku 2003, pełnił społeczną funkcję sekretarza Zarządu Aeroklubu Polskiego. W latach 2003 - 2005 był Sekretarzem Generalnym Aeroklubu Polskiego. W okresie swojej działalności współorganizował i uczestniczył w trzydziestu sześciu imprezach lotniczych rangi Mistrzostw Świata, Europy, Pucharów Świata, Mistrzostw Polski.

Za działalność lotniczą został odznaczony przez Międzynarodową Organizację Lotniczą FAI dyplomem Paula Tissandiera oraz Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego i Odznaką Zasłużonego Działacza AP. Za osiągnięcia w polskim modelarstwie lotniczym został uhonorowany Dyplomem Czesława Tańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstecz

Do góry