All for Joomla All for Webmasters

Dziedzio Wiesław

 

Dziedzio 2Wiesław Dziedzio

Urodził się 1 stycznia 1930 roku w Grajewie. W roku 1945 transportem repatriacyjnym wyjechał wraz z rodziną z tamtych stron, przyłączonych do Białorusi. Najpierw osiedlił się w Ełku, a następnie w Jeżowie Sudeckim. Odbywając służbę w organizacji Służba Polsce otrzymał skierowanie na szkolenie szybowcowe. Przygotowanie teoretyczne przeszedł zimą 1949 roku w Szkole Szybowcowej w Jeżowie Sudeckim. Od 1 kwietnia 1950 roku rozpoczął podstawowe szkolenie szybowcowe w Lęborku. Kontynuował je w Jeżowie Sudeckim. Gdy Aeroklub Jeleniogórski zlikwidowano został członkiem Aeroklubu Wrocławskiego..

Rok 1957 uwieńczył zdobyciem Srebrnej i Złotej Odznaki Szybowcowej oraz wielu uprawnień wyszkoleniowych. W roku 1960 uzyskał uprawnienia pilota. Ostatni diament, za przelot 500 km, zdobył w 1962 roku. Wsławił się również pionierskim przelotem ponad 400 km z jeleniogórskiej fali. W 1966 roku rozpoczął pracę zawodową w Aeroklubie Jeleniogórskim, początkowo jako instruktor szybowcowy, następnie jako instruktor samolotowy i szef wyszkolenia.

Posiadając uprawnienia do lotów agrolotniczych w kraju i zagranicą, brał udział w wielu akcjach zwalczania szkodników rolniczych i leśnych, w tym dwukrotnie w Egipcie. Po przejściu na emeryturę w roku 1990, pracował przez pewien czas jako pilot do zadań zleconych i społeczny instruktor samolotowy i szybowcowy. Po zaprzestaniu latania ze względów zdrowotnych udziela się w działalności aeroklubowej jako wykładowca i egzaminator na różnych kursach. Jest również społecznym inspektorem do spraw BiHL i członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej.

Ogółem wylatał 8850 godzin, z tego 1850 na szybowcach. Ogólny nalot instruktorski to 1250 godzin na szybowcach i 2500 godzin na samolotach. Posiada Srebrną, Złotą i Diamentową Odznakę Szybowcową oraz tytuł Mistrza Sportu w szybownictwie.

Za swoją działalność zawodową i społeczną był wielokrotnie odznaczany, między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym, Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego, Odznaką Zasłużonego dla Lotnictwa Wojskowego i wieloma innymi odznaczeniami, wyróżnieniami i dyplomami.

Jest członkiem Jeleniogórskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Klubu Lotników „Loteczka” we Wrocławiu i aktywnym uczestnikiem seminariów prowadzonych przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki w ramach Dolnośląskiej Akademii Lotniczej.

 

 

 

 

Wstecz

Do góry