All for Joomla All for Webmasters

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienia prosimy składać drogą mailową pod adresem nadbor@fomt.pl

W treści wiadomości powinien znaleźć się tytuł publikacji, ilość zamawianych sztuk, wybrany sposób płatności oraz adres do wysyłki. 
Koszt przesyłki wynosi 15zł.

Akceptujemy płatność z góry przelewem bądź gotówką przy odbiorze
(za zaliczeniem pocztowym).

Nr konta FOMT:
46 2030 0045 1110 0000 0398 0060

Zabytek Techniki, S. Januszewski, 2011

Zabytek techniki

Pozycję tę rozpoczyna szkic traktujący o archeologii przemysłowej, nowej, rozwijającej się od 50 lat dyscyplinie nauki interpretującej dziedzictwo kultury technicznej czasu rewolucji przemysłowej. Uznano to za ważne z tego powodu, że decyzje ochrony zabytku zawsze muszą znajdować oparcie w ustaleniach nauki. Dalej w kilku szkicach autor wskazuje na walory dzieła kultury technicznej jako komponenta kultury i źródło wszechstronnej informacji sięgającej złożonej relacji człowieka – środowiska – techniki. Tezy tej partii ilustruje przywołując dzieła sztuki górniczej, sztuki budownictwa żelbetowego, budownictwa lądowego i wodnego.

 

Każda ilustracja jest tutaj wystarczająco dobrą by wskazać na walory zabytku, jako źródła informacji, na istotę dziedzictwa i objaśnić dlaczego zabytek zasługuje na ochronę, a może inaczej … dlaczego my zasługujemy by z zabytkiem obcować. Tak oto wkraczamy w sferę pożytków, jakie z obcowania tego czerpać możemy, w sferze gospodarki, polityki społecznej, kultury, edukacji etc. Dopełnia to garść szkiców traktujących o wybranych zabytkach techniki Wrocławia, Dolnego Śląska i Gór Sowich.W końcu autor zaprasza do spojrzenia na doświadczenia Fundacji Otwartego Muzeum Techniki na polu poszukiwania aktywnych form ochrony dziedzictwa kultury technicznej, przybliża formułę i filozofię działania Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i jej instrumentów – Muzeum Odry FOMT traktowanego w kategoriach komponentu przyszłego Otwartego Muzeum Techniki Wrocławia i Sowiogórskiego Muzeum Techniki.

 

 

 

 

 

 

Do góry