All for Joomla All for Webmasters

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienia prosimy składać drogą mailową pod adresem nadbor@fomt.pl

W treści wiadomości powinien znaleźć się tytuł publikacji, ilość zamawianych sztuk, wybrany sposób płatności oraz adres do wysyłki. 
Koszt przesyłki wynosi 15zł.

Akceptujemy płatność z góry przelewem bądź gotówką przy odbiorze
(za zaliczeniem pocztowym).

Nr konta FOMT:
46 2030 0045 1110 0000 0398 0060

Pomniki dziedzictwa lotniczego Polski, pod red. S. Januszewskiego, 2013

pomniki dziedzictwa

Mówimy nie tyle o maszynie, o statku powietrznym, co o wielorakich relacjach wykształconych w toku eksploatacji samolotu, szybowca, czy śmigłowca na polu kultury. Związek techniki z człowiekiem wykształcił kształt współczesnej cywilizacji, tym bardziej więc warto przyglądać się i stałej refleksji kulturowe fenomeny rozwoju myśli lotniczej poddawać.  One to stanowią istotę dziedzictwa, one prowadzą nas ku przyszłości. Podnosimy wartości kulturowe materialnego dokumentu dziedzictwa lotniczego.

 

Mówimy o dobrach kultury narodowej, o lotniskach, architekturze i infrastrukturze pól wzlotów, o zabytkach lotniczych zakładów produkcyjnych, o obiektach związanych z imionami twórców lotnictwa, o pomnikach i tablicach pamiątkowych, o zabytkowych statkach powietrznych i ich reliktach, o archeologii lotniczej, o lotniczych miejscach prowadzących również w sferę dóbr kultury niematerialnej, jednym słowem o dziełach stanowiących nośnik informacji znaczącej dla kultury.
Bogactwa problematyki nie wyczerpaliśmy, ale przywołanych zabytków i przykładów przenoszenia ich ku przyszłości wystarczy, by uświadomić sobie potrzebę ochrony dzieł kultury lotniczej Polski. Przed nami zadanie ochrony lotniczych krajobrazów kulturowych i lotniczych artefaktów, wyzyskania tego bogactwa na polu oświaty i edukacji – kształtowania modelu współczesnego człowieka, otwartego na innowację i ciągle zachodzące wokół nas procesy przemiany.
Waszej uwadze polecamy dziełach i dobra, których ochrona łączyć nas może w poczuciu wspólnoty kultury i dziedzictwa, a o to przecież w procesach ochrony i zainteresowania zabytkiem chodzi.

 

 

 

 

 

 

 

Do góry