All for Joomla All for Webmasters

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienia prosimy składać drogą mailową pod adresem nadbor@fomt.pl

W treści wiadomości powinien znaleźć się tytuł publikacji, ilość zamawianych sztuk, wybrany sposób płatności oraz adres do wysyłki. 
Koszt przesyłki wynosi 15zł.

Akceptujemy płatność z góry przelewem bądź gotówką przy odbiorze
(za zaliczeniem pocztowym).

Nr konta FOMT:
46 2030 0045 1110 0000 0398 0060

Dolnośląska Akademia Lotnicza. Studia Tom II, pod red. S. Januszewskiego, 2014

FOMT logotyp

Tom 2 studiów zawiera prace prezentowane w 2013 roku na spotkaniach Dolnośląskiej Akademii Lotniczej prowadzonej przy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, z udziałem Klubu Lotników LOTECZKA i wrocławskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Zdecydowaliśmy, że w publikacji zwartej tych prac utrzymamy ich porządek zgodny z harmonogramem spotkań, na których były prezentowane. Jest ich ledwie 11. Odnalezienie tych, które mogą Was szczególnie interesować, nie będzie więc rodzić trudności.

 

Podobnie jak w tomie 1 (2011-2012) utrzymać chcemy tym również wielowątkowy charakter naszych spotkań, w zależności od zainteresowań autorów, sięgający czasu pionierskich działań na polu techniki lotniczej, dziejów przemysłu lotniczego. sportu i militarnego wykorzystania lotnictwa, rozwoju nauki, techniki i technologii, polskiego w nie wkładu. Nasze konwersatoria prowadzą również ku lotniczym krajobrazom, a znamiennym jest dla nich uwaga jaka przywiązujemy do prezentacji dziedzictwa kultury lotniczej Polski i i ochrony pomników techniki lotniczej, historycznych pól wzlotów, miejsc znaczonych lotniczym dziedzictwem, lotniczej architektury. Sięgając ku materialnym dokumentom dziedzictwa kultury lotniczej, a mówić chcemy nie tylko o maszynie, także o człowieku i jego dziele. Tym zagadnieniom poświęciliśmy w roku 2013 Międzynarodową Konferencję „Pomniki dziedzictwa lotniczego Polski”, miejscem obrad której stał się Jeżów Sudecki – kolebka światowego szybownictwa, nieprzerwanie rozwijającego się tutaj od 100 lat. Zaowocowała „Jeżowską kartą”. Realizując zapisane w niej wnioski powrócimy do Jeżowa w październiku 2014 roku. Raz jeszcze pochylimy się nad potrzebą ochrony pomników kultury lotniczej Polski, pamiętając o związku statku powietrznego z człowiekiem i kulturą, o związku stanowiącym istotę dziedzictwa. Tej relacji warto się przyglądać, poddawać ją stałej refleksji.

 

 

 

 

 

Do góry