All for Joomla All for Webmasters

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienia prosimy składać drogą mailową pod adresem nadbor@fomt.pl

W treści wiadomości powinien znaleźć się tytuł publikacji, ilość zamawianych sztuk, wybrany sposób płatności oraz adres do wysyłki. 
Koszt przesyłki wynosi 15zł.

Akceptujemy płatność z góry przelewem bądź gotówką przy odbiorze
(za zaliczeniem pocztowym).

Nr konta FOMT:
46 2030 0045 1110 0000 0398 0060

Wrocławski wojskowy zespół pilotażowy 1958-1963, Andrzej Paściak, Wrocław 2015

2Opowiadając o dziejach wojskowego zespołu pilotażowego „Romb” stworzonego przez mjr pil. Władysława Hermaszewskiego (1928 – 2002) i działającego we Wrocławiu w latach 1958 – 1963 Andrzej Paściak czerpie ze źródeł wojskowych, prasy wojskowej i cy-wilnej, a przede wszystkim ze wspomnień i relacji świadków historii, pilotów i bohaterów zespołu akrobacji lotniczej uprawianej na bojowych samolotach odrzutowych.

 

Przywołajmy słowa gen. broni pil., lotnika – kosmonauty RP Mirosława Hermaszewskiego, kiedyś dowódcy wrocławskiego pułku lotnictwa myśliwskiego, który wspominając dzieło starszego brata zapisał w Słowie Wstępnym tej książki:

Akrobacje lotnicze są ukoronowaniem umiejętności pilota, a wykonywanie ich w ugru- powaniu to najwyższy stopień wtajemniczenia, który opanowują najlepsi z najlep- szych, a dalej: Loty samolotów myśliwskich w zespole pary, trójki, klucza czy eskadry wynikały z potrzeby zwiększenia skuteczności bojowego działania w walce powietrznej, która w swej istocie jest jedną wielką improwizacją.

Podnieśmy też Jego apel o upamiętnienie dokonań wrocławskich lotników, choćby skromnym obeliskiem przed portem lotniczym w Strachowicach, z czterema MiG-ami w ugrupowaniu ROMB, mknącymi we wrocławskie niebo.

 

 

 

 

Do góry