All for Joomla All for Webmasters

PSON   FOMT logotyp  

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. 

Na ekspozycji, dotowanej z programu Niepodległa, przygotowanej dla uczczenia 100-lecia odrodzonej, niepodległej Polski przybliżamy sylwetki i kariery 36 żołnierzy odradzającej się w 1918 Rzeczypospolitej Polskiej, którzy po wstąpieniu do Wojska Polskiego, skierowani zostali do służby w lotnictwie, a którym 16 grudnia 1918 roku przypadł zaszczyt złożenia w imieniu lotników przysięgi na Wierność Rzeczypospolitej. Symboliczny akt żołnierskiej przysięgi odczytywać możemy jako znak narodzin narodowych, polskich sił powietrznych.

Przysiegali na wierność Rzeczypospolitej. Lotnicy na Polu Mokotowskim w Warszawie 16 grudnia 1918.

Temu wydarzeniu dedykujemy wystawę „Skrzydlaci Rycerze Rzeczypospolitej” i towarzyszącą jej publikację, którą traktujemy w kategoriach i jej dopełnienia, i swoistego jej katalogu. Poprzedza też zamierzenie szersze, słownik biograficzny Polaków, w latach Wielkiej Wojny służących w siłach powietrznych Austro-Węgier, Francji, Niemiec, Rosji, w Korpusach Polskich na Wschodzie, w armii gen. Hallera, obejmujący ponad 1000 nazwisk, którego publikację przygotowujemy na rok 2018, jubileuszowy, 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Wystawę „Skrzydlaci Rycerze Rzeczypospolitej” będziemy rozwijali, prezentując też dzieje i ludzi polskich oddziałów awiacyjnych w latach 1917 – 1918 formowanych w Korpusach Polskich na Wschodzie, w Odessie, w 4 Dywizji Strzelców Polskich, w „Błękitnej armii” gen. Józefa Hallera.

Powroty do Polski lotników i żołnierzy służących w czasie Wielkiej Wojny w armiach Rosji, Niemiec, Austro – Węgier, w Korpusach Polskich na Wschodzie i w armii gen. Hallera wykształciły kadry polskich sił powietrznych, które ofiarnie stawały na polach walk wojen granicznych lat 1918 - 1921. Ich doświadczenie sprawiło, że odradzająca się Polska niemalże „w marszu” zdołała zbudować mocne siły powietrzne, stworzyć podstawy rozwoju narodowego przemysłu lotniczego, zorganizować system kształcenia pilotów, obserwatorów lotniczych, mechaników, personelu służb naziemnych lotnictwa. Owocowało to w latach następnych sukcesami sportowymi lotnictwa polskiego, dokonaniami przemysłu lotniczego, polskiej myśli lotniczej, poziomem wyszkolenia kadr lotniczych, które w obliczu niemieckiej agresji mogły stanąć w obronie polskiego nieba, a później rozsławić polskie imię w Bitwie o Anglię. Winston Churchill powiedział o nich: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Z równym powodzeniem słowa te można odnieść do lotników walczących na frontach wojen granicznych lat 1918 – 1921, w tym szczególnie Bitwy Warszawskiej, która ocaliła Europę przed bolszewickimi hordami.

Wystawę nieodpłatnie prezentujemy w szkołach, pozostawiając ją w nich na 5 dni. Zainteresowane szkoły prosimy o zgłoszenia, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztat prowadzić będziemy w dniach jubileuszu 15-lecia Bractwa Mokrego Pokładu – fanklubu Fundacji skupiającego ponad 160 weteranów żeglugi odrzańskiej, kapitanów odrzańskich i reńskich, świadków historii. W tym czasie prowadzić też będziemy 25 edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, obchodzoną pod hasłem :Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”

Zapraszamy na pokład barki „Irena”, berlinki, przy wsparciu Gminy Wrocław odbudowanej w latach 2015-2016 i przysposobionej do roli Centrum Kultury Odrzańskiej Drogi Wodnej, elementu Muzeum Odry FOMT, platformy działań oświatowo-edukacyjnych, z udziałem MKiDN znakomicie wyposażonej

Prosimy o dokonywanie wpłat w wysokości 250,0 zł. na konto Fundacji Otwartego Muzeum Techniki (Paribas/BGŻ SA I/O Wrocław, nr 46 2030 0045 1110 0000 0398 0060). Pozwoli na pokrycie kosztów wydawnictwa konferencyjnego, materiałów konferencyjnych, poczęstunków, obiadu). Fundacja wystawi fakturę za opłatę konferencyjną.

P1070024

Program:

15 września 2017 – piątek

godz. 900 – 1100

1

Władysław Wąsik            

Bractwo Mokrego Pokładu – 15 lat debaty społecznej

2

Stanisław Januszewski

Odrzańska Odyseja 2017. Dziennik pokładowy

3

Jan Pyś

W przededniu 200 rocznicy rozpoczęcia regulacji Odry. Protokół Bohumiński z 7 lipca 1819 r.

4

Ryszard Majewicz

Przebieg dróg wodnych przez Wrocławski Węzeł Wodny – dawniej, dziś, jutro

5

Janusz Fąfara,

Imperium Wollheima

godz. 1130 – 1330

6

Jerzy Lisaj

Zarys dziejów przemysłu w Świdnicy, czyli od Främbs & Freudenberg do ŚFUP

7

Eufrozyna Piątek

Kopalnia Ferdinand – Katowice w latach 1823-1945

8

Krzysztof Krzyżanowski

Kopalnia „Augusta” w Kamionkach

9

Ewa Łoposzko

Adaptacje obiektów poprzemysłowych

godz. 1400 – 1600

przerwa obiadowa

godz. 1600 – 2100

spotkanie towarzyskie na barce i rejsy łodzią motorową (Śródmiejski Węzeł Wodny)

16 września 2017 – sobota

Europejskie Dni Dziedzictwa

godz. 1000 – 1800 projekcje filmowe, wystawy „Dzieci Odry”, „Statki i ludzie”, „Artefakty rewolucji informatycznej”, Zabytki techniki Odrzańskiej Drogi Wodnej”

godz. 1200 - warsztat modelarski dla dzieci – sklejamy model Nadbora – świadka dni chwały Odrzańskiej Drogi Wodne (prosimy o wcześniejsze zgłaszanie udziału dzieci - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

godz. 1700 – spotkanie z poezją i literaturą odrzańską w wykonaniu aktorów opolskiego teatru Ekostudio

 

Międzynarodowy Warsztat Archeologii Przemysłowej

godz. 1000 – 1130

1

Jan Biliszczuk

Most w Chabarowsku

2

Piotr Pluskowski

Łunochody po góralsku czyli Istebniańskie konstrukcje Antoniego Kawuloka

3

Jakub Marszałkiewicz

BM-4 w Afganistanie

4

Krystian Leonard Chrzan, Witold Mielcarek, I

Ryszard Edwin Sroczyński, dr hab. inż. elektryk, profesor historii techniki

godz. 1145 – 1300

5

Maciej Wąs

Elita zniewolona. Fenomen „szaraszki” w Związku Radzieckim

6

Stanisław Januszewski

O Fundacji Otwartego Muzeum Techniki

godz. 1400 – 1600

przerwa obiadowa

 

15-lecie Bractwa Mokrego Pokładu

godz. 1700 – 1730 spotkanie z poezją, literaturą i wspomnieniami weteranów żeglugi odrzańskiej w wykonaniu aktorów opolskiego teatru „Ekostudio”

godz. 1800 – 2200, 140 spotkanie Bractwa Mokrego Pokładu

- Władysław Wąsik, 15 lat fanklubu Fundacji – Bractwa Mokrego Pokładu

- Zbigniew Priebe – O narodzinach Bractwa Mokrego Pokładu, wspomnienie

- Franciszek Manikowski, O bydgoskiej Lemarze

- Wiesław Tomaszewski, Techniki radarowe w żegludze. sródlądowej

17 września 2017 – niedziela

Europejskie Dni Dziedzictwa

godz. 1000 – 1800 projekcje filmowe, wystawy „Dzieci Odry”, „Statki i ludzie”, „Artefakty rewolucji informatycznej”, Zabytki techniki Odrzańskiej Drogi Wodnej”

godz. 1200 - warsztat modelarski dla dzieci – sklejamy model Nadbora – świadka dni chwały Odrzańskiej Drogi Wodne (prosimy o wcześniejsze zgłaszanie udziału dzieci - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

 

To jedyne takie muzeum w Polsce - muzeum żeglugi odrzańskiej. Zasadzono je nie w muzealnych salach na lądzie, daleko od rzeki, lecz na Odrze, na zabytkowym olowniku parowym Nadbor (1949)– jedynym w Polsce, na dźwigu pływającym Wróblin (1939), na unikatowej już barce berlince – Irena (1936). Na statkach
Muzeum Odry prowadzimy warsztaty i lekcje muzealne, wystawy, seminaria i konferencje naukowe, Międzynarodowe Studium Archeologii Przemysłowej, różne
projekty kulturalne. Barką Irena prowadzimy rejsy do miast nadodrzańskich (2016 – Kędzierzyn-Koźle, w 2017 – Kostrzyn nad Odrą). To miejsce spotkań Bractwa
Mokrego Pokładu – konfraterni kapitanów odrzańskich i reńskich, Yacht Klubu Wrocław, Dolnośląskiej Akademii Lotniczej.
To muzeum społecznej debaty o kondycji Śródlądowych Dróg Wodnych Polski., o dziedzictwie i przyszłości Odrzańskiej Drogi Wodnej. Zapraszamy do współpracy pasjonatów zabytków techniki, wszystkich łaknących wiedzy i pracy na rzecz ochrony dziedzictwa kultury technicznej europejskiego kręgu kulturowego, wszystkich pragnących współtworzyć Muzeum Odry FOMT i obcować ze świadkami historii.
Proponujemy Wam
- prace bosmańskie na statkach, zdobywanie kwalifikacji zawodowych marynarza i sternika motorowodnego,
- współpracę w prowadzeniu imprez oświatowo-edukacyjnych i kulturalnych, archiwizacji i dokumentacji zabytków techniki i muzealnej kolekcji,
- udział w przygotowywaniu i prowadzeniu imprez i projektów kulturalnych,
- możliwość prowadzenia studiów historyczno-technicznych, publikacji ich wyników, udziału w sympozjach i konferencjach, także międzynarodowych,
- zdobywanie doświadczenia w prowadzeniu konserwacji zabytków techniki, organizacji i promocji imprez, prowadzeniu zajęć oświatowo – edukacyjnych,
- jako załogant statków Muzeum Odry zyskasz możliwość smakowania Odry w rejsach prowadzonych zabytkowymi jego jednostkami, także poznania dróg wodnych Europy.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Do góry