All for Joomla All for Webmasters

Na zaproszenie Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiciele Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, Tomasz Ligięza- członek rady fundacji i Marek Prokopowicz - członek komisji rewizyjnej w dniu 8 stycznia uczestniczyli w spotkaniu Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z przedstawicielami instytucji obywatelskich i organizatorami kampanii społecznych z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

Jesienią 2017 roku Fundacja organizowała wystawę "Skrzydlaci Rycerze Rzeczpospolitej" i wydała książkę pod tym tytułem. Wystawa poświęcona była 100-rocznicy przysięgi na Wierność Rzeczypospolitej składanej 16 grudnia 1918 roku przez lotników na Polu Mokotowskim. Dotychczas eksponowana była w Euroregionalnym Centrum Modelarskim w Jeżowie Sudeckim, w Liceum Akademickim PWr we Wrocławiu, w Szkole Podstawowej nr 118 im. Bolesława Orlińskiego. Za kilka dni zacznie odwiedzać  szkoły powiatu noworudzkiego. 

Tomasz Ligięza i Marek Prokopowicz mieli okazję porozmawiać z Prezydentem Andrzejem Dudą, przekazać mu książki opublikowane przez Fundację i złożyć deklarację o woli uczestnictwa Fundacji w obchodach 100- lecia Odzyskania Niepodległości. ndacja organizowała wystawę "Skrzydlaci Rycerze Rzeczpospolitej" i wydała książkę pod tym tytułem. Wystawa poświęcona była 100-rocznicy przysięgi na Wierność Rzeczypospolitej składanej 16 grudnia 1918 roku przez lotników na Polu Mokotowskim. Dotychczas eksponowana była w Euroregionalnym Centrum Modelarskim w Jeżowie Sudeckim, w Liceum Akademickim PWr we Wrocławiu, w Szkole Podstawowej nr 118 im. Bolesława Orlińskiego. Za kilka dni zacznie odwiedzać  szkoły powiatu noworudzkiego.

GJB 0591

 

12

Fundacja Otwartego Muzeum Techniki uprzejmie Panią/Pana zaprasza na spotkanie prezentujące bilans prac Fundacji i Muzeum Odry prowadzonych w 2017 r.

Zależy nam na szerokim udziale nauczycieli, którzy w realizacji projektów uczestniczyli, przedstawicieli muzeów nadodrzańskich, weteranów żeglugi odrzańskiej, działaczy samorządowych, wolontariatu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, wszystkich zainteresowanych działaniami Fundacji i problematyką Odry, tym bardziej, że w czasie gdy podnoszona jest kwestia jej ożywienia i modernizacji tym mocniej podnosić winniśmy postulat oparcia tych programów na gruncie kultury.
Spotkanie odbędzie się na muzealnej barce „Irena”, cumowanej w górnym awanporcie śluzy Szczytniki, przy Wybrzeżu Wyspiańskiego we Wrocławiu.

 

godzina

Program

103o – 1040

prof. dr hab. Jan Biliszczuk, przewodniczący Rady Fundacji - powitanie gości

1040 – 1055

Damian Bernaszuk – Wizyta studyjna w Norwegii

1055 – 1110

Mariusz Gaj –Kapitańskie Opowieści

1110 – 1125

Marek Prokopowicz – Odrzańska Odyseja

1125 – 1140

Adam Gawlik – Akademia Archeologii Przemysłowej

1140 – 1150

Przerwa

1150 – 1210

Poezja, literatura, wspomnienia kapitanów odrzańskich w wykonaniu aktorów opolskiego teatru Ekostudio

121o – 1220

Przerwa

1220 – 1315

Projekcja filmu „Kapitańskie Opowieści. Krótka historia odrzańskiej żeglugi”

1315 – 1330

Stanisław Januszewski, prezes Zarządu Fundacji – Projekty w 2017 realizowane w Fundacji

103o – 15oo

Zabytki techniki Śródmiejskiego Węzła Wodnego we Wrocławiu”, „Akademia Archeologii Przemysłowej 2017”, „Odrzańska Odyseja 2017”

PSON   FOMT logotyp  

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. 

Na ekspozycji, dotowanej z programu Niepodległa, przygotowanej dla uczczenia 100-lecia odrodzonej, niepodległej Polski przybliżamy sylwetki i kariery 36 żołnierzy odradzającej się w 1918 Rzeczypospolitej Polskiej, którzy po wstąpieniu do Wojska Polskiego, skierowani zostali do służby w lotnictwie, a którym 16 grudnia 1918 roku przypadł zaszczyt złożenia w imieniu lotników przysięgi na Wierność Rzeczypospolitej. Symboliczny akt żołnierskiej przysięgi odczytywać możemy jako znak narodzin narodowych, polskich sił powietrznych.

Przysiegali na wierność Rzeczypospolitej. Lotnicy na Polu Mokotowskim w Warszawie 16 grudnia 1918.

Temu wydarzeniu dedykujemy wystawę „Skrzydlaci Rycerze Rzeczypospolitej” i towarzyszącą jej publikację, którą traktujemy w kategoriach i jej dopełnienia, i swoistego jej katalogu. Poprzedza też zamierzenie szersze, słownik biograficzny Polaków, w latach Wielkiej Wojny służących w siłach powietrznych Austro-Węgier, Francji, Niemiec, Rosji, w Korpusach Polskich na Wschodzie, w armii gen. Hallera, obejmujący ponad 1000 nazwisk, którego publikację przygotowujemy na rok 2018, jubileuszowy, 100-lecia odzyskania Niepodległości.

Wystawę „Skrzydlaci Rycerze Rzeczypospolitej” będziemy rozwijali, prezentując też dzieje i ludzi polskich oddziałów awiacyjnych w latach 1917 – 1918 formowanych w Korpusach Polskich na Wschodzie, w Odessie, w 4 Dywizji Strzelców Polskich, w „Błękitnej armii” gen. Józefa Hallera.

Powroty do Polski lotników i żołnierzy służących w czasie Wielkiej Wojny w armiach Rosji, Niemiec, Austro – Węgier, w Korpusach Polskich na Wschodzie i w armii gen. Hallera wykształciły kadry polskich sił powietrznych, które ofiarnie stawały na polach walk wojen granicznych lat 1918 - 1921. Ich doświadczenie sprawiło, że odradzająca się Polska niemalże „w marszu” zdołała zbudować mocne siły powietrzne, stworzyć podstawy rozwoju narodowego przemysłu lotniczego, zorganizować system kształcenia pilotów, obserwatorów lotniczych, mechaników, personelu służb naziemnych lotnictwa. Owocowało to w latach następnych sukcesami sportowymi lotnictwa polskiego, dokonaniami przemysłu lotniczego, polskiej myśli lotniczej, poziomem wyszkolenia kadr lotniczych, które w obliczu niemieckiej agresji mogły stanąć w obronie polskiego nieba, a później rozsławić polskie imię w Bitwie o Anglię. Winston Churchill powiedział o nich: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym". Z równym powodzeniem słowa te można odnieść do lotników walczących na frontach wojen granicznych lat 1918 – 1921, w tym szczególnie Bitwy Warszawskiej, która ocaliła Europę przed bolszewickimi hordami.

Wystawę nieodpłatnie prezentujemy w szkołach, pozostawiając ją w nich na 5 dni. Zainteresowane szkoły prosimy o zgłoszenia, pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Do góry