All for Joomla All for Webmasters

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienia prosimy składać drogą mailową pod adresem nadbor@fomt.pl

W treści wiadomości powinien znaleźć się tytuł publikacji, ilość zamawianych sztuk, wybrany sposób płatności oraz adres do wysyłki. 
Koszt przesyłki wynosi 15zł.

Akceptujemy płatność z góry przelewem bądź gotówką przy odbiorze
(za zaliczeniem pocztowym).

Nr konta FOMT:
46 2030 0045 1110 0000 0398 0060

Wielcy Twórcy Gór Sowich, pod red. S. Januszewskiego, 2005- nakład wyczerpany

Tworcy Gor Sowich

Strony tej książki odsłaniają nam dzieło i dorobek życia uczonych, techników, przemysłowców, architektów, działaczy społecznych, organizatorów kultury, artystów i poetów, ludzi targanych emocjami, wciąż na nowo pragnących odczytywać otaczający ich świat. Zapisali się w dziejach Dzierżoniowa, Bielawy, Świdnicy, Nowej Rudy i Gór Sowich. Ich twórczość niesie zapis przestrzeni kulturowej, czasu, człowieka, ducha poznania, prowadzi ku dziedzictwu i tym jego walorom, z których kultura wyrasta.

 

Imiona niektórych utrwalono w nazwach osad, ulic, sowiogórskich szlaków. Jak wielu jednak zapomnieliśmy, jak wielu nie znamy. A przecież Maria Kunicka była jednym z autorów przewrotu kopernikańskiego, Joachim Achilles stanął w rzędzie pionierów dolnośląskiej epidemiologii, a Daniel Czepko zyskał sławę jako lekarz, poeta i historyk ziemi świdnickiej. Leo Christoph zasłynął jako zaangażowany kaznodzieja i duszpasterz. Joseph Wittig, wybitny teolog, wszedł także do historii niemieckiej literatury międzywojennej. Carl Ferche, Richard Tamm i Heinrich Henkel otwierali Góry Sowie turystyce, a twórczość architektów i budowniczych dzierżoniowskich kształtowała przestrzeń kulturową, wyrażała harmonię i hierarchię społeczną, stale zmieniające się potrzeby w zakresie jakości życia człowieka. Anonimowi często gwarkowie, Zedlitzowie, Sadebeck i ród Dierigów, Kulmitzowie, Eppnerowie, Trautvetter, Wiesen i Mau wprowadzali region na drogi XIX/XX-wiecznej industrializacji. Los Manfreda von Richthoffena i Władysława Kabata prowadzi w świat lotnictwa, który odkrył przed człowiekiem przestrzeń powietrzną. Teodora Mierzeję, twórcę robotniczego teatru z Bielawy, wielu wciąż pamięta.

 

 

Do góry