All for Joomla All for Webmasters

Jak złożyć zamówienie?

Zamówienia prosimy składać drogą mailową pod adresem nadbor@fomt.pl

W treści wiadomości powinien znaleźć się tytuł publikacji, ilość zamawianych sztuk, wybrany sposób płatności oraz adres do wysyłki. 
Koszt przesyłki wynosi 15zł.

Akceptujemy płatność z góry przelewem bądź gotówką przy odbiorze
(za zaliczeniem pocztowym).

Nr konta FOMT:
46 2030 0045 1110 0000 0398 0060

Dolnośląska Akademia Lotnicza, tom IV, red. S. Januszewski, Wrocław 2015

Document page 001

Tom 4 studiów zawiera prace prezentowane w 2015 roku na spotkaniach Dolnośląskiej Akademii Lotniczej prowadzonej przy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, z udziałem Klubu Lotników Loteczka oraz Jeleniogórskiego i Wrocławskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Podobnie jak w tomach wcześniejszych (2013-2015) utrzymać chcemy wielowątkowy charakter naszych spotkań, w zależności od zainteresowań autorów, sięgający czasu pionierskich działań na polu techniki lotniczej, dziejów przemysłu lotniczego. sportu i militarnego wykorzystania lotnictwa, rozwoju nauki, techniki i technologii, polskiego w nie wkładu.

Nasze konwersatoria prowadzą również ku lotniczym krajobrazom, a znamiennym jest dla nich uwaga jaką przywiązujemy do prezentacji dziedzictwa kultury lotniczej Polski i ochrony pomników techniki lotniczej, historycznych pól wzlotów, miejsc znaczonych lotniczym dziedzictwem, lotniczej architektury. Sięgając ku materialnym dokumentom dziedzictwa kultury lotniczej, mówić chcemy nie tylko o maszynie, także o człowieku i jego dziele.

W roku 2015 zasadniczy kierunek prac DAL wytyczył jubileusz 70-lecia szybownictwa polskiego na Dolnym Śląsku, znaczony pierwszym lotem Władysława Dziergasa wykonanym 2 sierpnia w Jeżowie Sudeckim i I Ogólnopolską Konferencją Szybowcową (18-23 listopad 1945), która na wiele lat wytyczyła kierunki rozwoju polskiego szybownictwa i modelarstwa lotniczego. Jubileusz stał się okazją prezentacji osiągnięć dolnośląskiego lotnictwa sportowego, na imprezy z nim związane sprowadzając do Jeżowa Sudeckiego i ich bohaterów i świadków historii, a uwieńczyliśmy je Konferencją „Kultura skrzydłami pisana” – w Jeżowie Sudeckim, w kolebce szybownictwa światowego i polskiego, prowadzoną (18-19.11.2015).

 

 

Do góry