All for Joomla All for Webmasters

Odrzańska Odyseja II - 2017

Więcej

Zostań mecenasem kultury

 

Więcej

Szkoła w mieście

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Więcej

Wesprzyj nas

Całość dochodu przeznaczamy na działania statutowe

Więcej

Wirtualny spacer

 po zabytkach Muzeum Odry FOMT

Więcej

Bródka Witold

006. Witold Bródka

Witold Bródka

Urodził się 15 października 1938 roku w Kiwercu, leżącym między Łuckiem i Włodzimierzem Wołyńskim. Z wykształcenia jest elektrykiem. W 1957 w Aeroklubie Jeleniogórskim rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem. Zdobył Srebrną i Złotą Odznakę Szybowcową, uzyskał licencję pilota szybowcowego I klasy, był również skoczkiem spadochronowym.

Już w 1962 roku wraz z Pawłem Piłatem ustanowił spadochronowy rekord Polski na celność lądowania z wysokości 1500 m. 9 czerwca 1963 roku, w czasie nocnych skoków, ustanowił rekord świata z wysokości 2000 m z natychmiastowym otwarciem spadochronu wynikiem 3,95 m. W czerwcu 1964 roku, w zespole trzech skoczków, poprawił rekord Polski wynikiem 5,73 m. Łącznie wykonał 603 skoki spadochronowe.

W latach 70. i 80. brał udział w wielu zawodach szybowcowych, w których plasował się w ścisłej czołówce. Między innymi: w 1983 roku w Międzynarodowych Zawodach na Węgrzech zajął 6. miejsce, wygrał Okręgowe Zawody w Lubinie, zaś w Krajowych Zawodach im. Szczepana Grzeszczyka w Lisich Kątach był trzeci. Posiada Diamentową Odznakę Szybowcową. Ogółem wylatał na szybowcach 1950 godzin i przeleciał po trasach 35 853 km.

Jest członkiem Jeleniogórskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Klubu Lotników „Loteczka”, uczestniczy w pracach Dolnośląskiej Akademii Lotniczej.

Za swoje osiągnięcia otrzymał tytuł Mistrza Sportu, odznakę Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego, Srebrną Odznakę za Zasługi dla Aeroklubu PRL, Medal 50-lecia Aeroklubu Jeleniogórskiego.

 

 

 

Wstecz

 

Do góry