All for Joomla All for Webmasters

Orczykowski Dominik

Orczykowski Dominik 1Dominik Orczykowski OFMCap, od dziesiątków lat jest uważany za kapelana lotników polskich. Na to miano zasłużył sobie swoim zaangażowaniem na rzecz lotnictwa, zaś szybownictwa w szczególności. Dominik, to imię zakonne. W dokumentach figurują imiona nadane mu podczas chrztu świętego: Marian Władysław. Jego pełny tytuł brzmi: Ojciec Dominik M. Orczykowski OFMCap. Pełna treść skrótu po łacinie, to: Ordo Fratum Minorum Cappucinorum, co w przekładzie na język polski oznacza Zakon Braci Mniejszych Kapucynów.

Marian Orczykowski urodził się 29 czerwca 1928 roku w Drohobyczu, w … zakładzie karnym, gdzie jego ojciec był zatrudniony jako robotnik. We wrześniu 1945 roku wstąpił do Zakonu Ojców Kapucynów. W 1961 w Krośnie wykonał lot samolotem. Połknął lotniczego bakcyla. . W następnych ;latach jako pasażer wykonał dziesiątki lotów na szybowcach i samolotach. Jeździł na zawody krajowe i zagraniczne z mistrzostwami świata włącznie. Jako polski ksiądz, z „komunistycznego” kraju odprawiał dla zawodników uczestniczących w mistrzostwach msze święte, co budziło wśród nich sensację.

Ojciec Dominik wiele lat posługi duszpasterskiej spędził na Dolnym Śląsku, zwłaszcza we Wrocławiu, gdzie przez 12 lat pracował w Szpitalu Kolejowym oraz w Bolkowie. Mocno związany jest z Jelenią Górą i Jeżowem Sudeckim. Zawsze przyjazny wobec innych, goszcząc na lotniskach aeroklubowych spotyka się wszędzie z życzliwością lotników i działaczy wszystkich szczebli.

Od 2011 uczestniczy w spotkaniach Dolnośląskiej Akademii Lotniczej. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstecz

Do góry