All for Joomla All for Webmasters

Maksymowicz Stanisław

 

Maksymowicz Stanisław 1jpgStanisław Maksymowicz

Urodził się 7 czerwca 1933 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, nauczyciel akademicki z tytułem doktora, twórca i długoletni kierownik Samodzielnego Zakładu Sportów Lotniczych przy AWF we Wrocławiu. Instruktor pilot I klasy: szybowcowy, samolotowy, spadochronowy, motolotniowy i paralotniowy. Pilot balonowy i mechanik obsługi balonu wolnego.

Od 1946 roku członek Aeroklubu Jeleniogórskiego, od roku 1952 - Wrocławskiego. Pionier motolotniarstwa i parolotniarstwa w Polsce. Instruktor i wychowawca kilku pokoleń pilotów, skoczków, instruktorów oraz trenerów sportów lotniczych wielu specjalności.

Przez 15 lat członek kadry narodowej samolotowo-nawigacyjnej i akrobacyjnej. Współorganizator wielu imprez lotniczych i pokazów w kraju i zagranicą, w których wielokrotnie sam brał udział. Uczestniczył m. in. w 12 ogólnopolskich samolotowych rajdach pilotów i dziennikarzy, dwukrotnie je wygrywając.

Na samolotach spędził w powietrzu ponad 5000 godzin, wykonał 786 skoków spadochronowych.

Od 1993 roku na emeryturze, ale nadal czynny propagator sportów lotniczych. Przez zarząd Aeroklubu Polskiego uhonorowany tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Jest laureatem Wyróżnienia Honorowego im. Dedala, Złotej Lotki i Błękitnych Skrzydeł oraz Dyplomu FAI im. Paula Tissandiera. Członek wrocławskiego Klubu Lotników „Loteczka”. Uczestnik seminariów Dolnośląskiej Akademii Lotniczej prowadzonej przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki, w 2003 r. współorganizator Miedzynarodowej Konferencji „Lotnictwo. Stulecie Przemiany”.

 

 

 

 

 

Wstecz

Do góry