All for Joomla All for Webmasters

Międzynarodowa KONFERENCJA NAUKOWA 1

Dzień Odry na statkach Muzeum Odry

Dnia 12 maja w sobotę nadodrzańskie bulwary były światkiem wyjątkowego święta- Dnia Odry,  przyciągając tlumy wroclawian i turystów. 

Czekło na nich mnóstwo atrakcji, m. in.: rodzinne regaty kajakarskie, akademickie wyścigi na ergometrach wioślarskich o puchar Viadrusa, pokazy ratownictwa wodnego, warsztaty żeglarskie i ekologiczne, eksperymenty i doświadczenia naukowe, gry i zabawy dla najmłodszych, wystawy, gra miejska, food trucki, grill i miasteczko artystów.

Fundacja Otwartego Muzem Techniki w ten dzien przy wsparciu wolontariuszy- emerytowanych kapitanow zeglugii srodladowej udostepniala dla zwiedzających swoje trzy zabytkowe statki przycumowane w górnym awanporcie śluzy szczytniki. Mieściły one wystawy stałe zlokalizowane na barke Irena,czyli  "Dzieci Odry"- opowiadającą o osobach, które urodziły się i swoje dzieciństwo spędziły się na statkach rzecznych w Polsce, wystawę "Statki i Ludzie": o pracy i życiu na Odrze w latach '50 i '60, wystawę "Artefakty rewolucji informatycznej: kolekcja unikatowych komputerów"-egzemplarze pierwszych Apple, IBM i laptopów z lat '80, oraz modele statków rzecznych i morskich wykonane przez uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej i  zabytkowe urządzenia i wyposażenie statków (telegrafy, syreny alarmowe, etc.)

Na holowniku Parowym Nadbor, znajdujacym się obecnie w remoncie udostępniona była część pomieszczeń, w ktorych wroclawianie i turysci zwiedzac mogli kompletną i zachowaną maszynownia z maszyną parową (1949) oraz wystawę zabytkowych telegrafów, radiotelefonów, etc

Na dźwigu pływający Wróblin zwiedzajacy podziwiali wystawę Odrzańska Droga Wodna (zabytkowe porty, śluzy, jazy, etc.) oraz maszynownię dźwigu- oryginalne urządzenia Simens z 1938/9 roku.

Zwiedzajacy mogli posluchać "Kapitańskich Opowieści"- warsztatów historii mówionej, o latach świetności odrzańskiej żeglugi, życiu i pracy na statkach prowadzone przez emerytowanych kapitanów żeglugi Odrzańskiej. W tej roli wystąpił nieoceniony kpt. Jerzy Onderko, ktory był palaczem na blizniaczym statrku Nadbora, rownież malym holendrze.  Nasze statki byly otwarte dla zwiedzających w godzinach 11-17.00. W tym dniu nasze Muzeum odwiedziło około 150 osób.

32263326 1874237169263551 4550191101885022208 n

Do góry