All for Joomla All for Webmasters

Odrzańska Odyseja II - 2017

Więcej

Zostań mecenasem kultury

 

Więcej

Szkoła w mieście

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Więcej

Wesprzyj nas

Całość dochodu przeznaczamy na działania statutowe

Więcej

Wirtualny spacer

 po zabytkach Muzeum Odry FOMT

Więcej

Siatkowski Jerzy

Jerzy Siatkowski 1Jerzy Siatkowski

Urodził się 28 maja 1945 roku w Camp-de-Chatofer we Francji, dokąd Niemcy wywieźli na roboty jego rodziców. byli wywiezieni przez Niemców podczas wojny na roboty w gospodarstwie rolnym, pracując przy produkcji żywności dla wojsk Rzeszy. Do Polski powrócił w 1952 r., w latach 1959 – 1964 ucząc się w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Inowrocławiu, w specjalności technologia obróbki metali skrawaniem. Od roku 1964 do 1966 służył w Oficerskiej Szkole Radiotechnicznej w Jeleniej Górze, którą ukończył jako podchorąży, ale bez promocji, a to z powodu inwigilacji politycznej rodziny, działającej podczas wojny w AK. W latach 1967 - 1978 pracował w Spółdzielni Pracy Wyrobów Elektryczno-Metalowych w Wałbrzychu, jako Główny Technolog. Od roku 1978 przez trzy lata robił specjalizację w Instytucie Spawalnictwa w Gliwicach w zakresie Radiografii Przemysłowej. Od roku 1981 studiował na jeleniogórskiej filii Politechniki Wrocławskiej, pracując również w utworzonym przez siebie Laboratorium Badań Nieniszczących. Służyło ono potrzebom przemysłu węglowego i metalowego. Studiował również we wrocławskiej AWF. Został jej absolwentem, otrzymując w 1982 roku dyplom ukończenia studiów na kierunku trenerskim. Uzyskał tytuły magistra i trenera sportów lotniczych.

Szkolenie lotnicze rozpoczął w 1962 roku w Aeroklubie Kujawskim. Jest licencjonowanym pilotem szybowcowym i samolotowym. Jego pasję stanowi modelarstwo lotnicze. Posiada licencję instruktora modelarstwa klasy-„S” oraz licencję sędziego modelarstwa lotniczego I klasy.

W 1967 roku założył przy Aeroklubie Jeleniogórskim Ośrodek Lotniczy w Górniczym Domku Kultury Kopalni Wałbrzych. W latach 1978 - 1980 organizował Ogólnopolskie Sejmiki Lotniarskie w Wałbrzychu, które stworzyły podwaliny do uznania lotniarstwa za dyscyplinę sportów lotniczych. W roku 1983 założył Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej, w którym pełnił funkcję prezesa.

Był inicjatorem budowy lądowiska w Świebodzicach. W 1998 roku w Zamku Książ pod Wałbrzychem założył Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze. Przez kilkanaście lat pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Modelarstwa Lotniczego Aeroklubu Polskiego.

Przez trzy kadencje, do roku 2003, pełnił społeczną funkcję sekretarza Zarządu Aeroklubu Polskiego. W latach 2003 - 2005 był Sekretarzem Generalnym Aeroklubu Polskiego. W okresie swojej działalności współorganizował i uczestniczył w trzydziestu sześciu imprezach lotniczych rangi Mistrzostw Świata, Europy, Pucharów Świata, Mistrzostw Polski.

Za działalność lotniczą został odznaczony przez Międzynarodową Organizację Lotniczą FAI dyplomem Paula Tissandiera oraz Złotym Medalem Aeroklubu Polskiego i Odznaką Zasłużonego Działacza AP. Za osiągnięcia w polskim modelarstwie lotniczym został uhonorowany Dyplomem Czesława Tańskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstecz

Do góry