All for Joomla All for Webmasters

Odrzańska Odyseja II - 2017

Więcej

Zostań mecenasem kultury

 

Więcej

Szkoła w mieście

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Więcej

Wesprzyj nas

Całość dochodu przeznaczamy na działania statutowe

Więcej

Wirtualny spacer

 po zabytkach Muzeum Odry FOMT

Więcej

Preidl Wojciech

Wojtek 2Wojciech Preidl, dr inż., emerytowany nauczyciel akademicki Politechniki Śląskiej. Urodzony 02 maja 1951 roku w Gliwicach. W latach 1969-1975 ukończył studia na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1975 roku uzyskał tytuł mgr inż. górnika w specjalności podziemna eksploatacja złóż.

W latach 1975-2017 roku pracował w Katedrze Geomechaniki, Budownictwa Podziemnego na stanowisku asystenta, starszego wykładowcy, a po uzyskaniu stopnia naukowego doktora nauk technicznych, na stanowisku adiunkta. Między innymi prowadził wykłady z zakresu Górnictwa Ogólnego, Historii Górnictwa i Budownictwa Podziemnego.

Historia górnictwa i rewitalizacja zabytkowych obiektów podziemnych przez cały okres pracy zawodowej były główny przedmiotem zainteresowania i jednocześnie hobby. Był promotorem szeregu prac dyplomowych z zakresu ochrony zabytków podziemnych jak i historii budownictwa tunelowego w Polsce. Jest autorem prawie 130 artykułów i referatów z zakresu budownictwa podziemnego i historii górnictwa. Współpracuje z redakcją rocznika „Hereditas Minariorum” wydawanego przez Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej.

Od wielu lat angażuje się w prace Fundacji Otwartego Muzeum Techniki (FOMT) publikując artykuły w roczniku „Technika w Dziejach Cywilizacji” oraz prowadząc wykłady w ramach Warsztatów i Międzynarodowego Studium Archeologii Przemysłowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wstecz

Do góry