All for Joomla All for Webmasters

Odrzańska Odyseja II - 2017

Więcej

Zostań mecenasem kultury

 

Więcej

Szkoła w mieście

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Więcej

Wesprzyj nas

Całość dochodu przeznaczamy na działania statutowe

Więcej

Wirtualny spacer

 po zabytkach Muzeum Odry FOMT

Więcej

Błasiak Stanisław

Błasiak

Urodził się 22 sierpnia 1943 r. we wsi Czaniec, obecnie powiat Bielsko-Biała. W latach 1957 – 1962 uczył się w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bielsku-Białej, gdzie zdał maturę, uzyskując specjalność technika obróbki metali skrawaniem.

Od grudnia 1962 do lipca 1963 pracował w Zakładach Chemicznych „Oświęcim” jako wzorcarz aparatury pomiarowej, po czym od 1 października 1963 do marca 1969 studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, uzyskując tytuł mgr. inż radiotechnika. Po skończeniu studiów został zatrudniony w Zakładzie Układów Elektronicznych Instytutu Telekomunikacji i Akustyki Politechniki Wrocławskiej jako pracownik naukowo-dydaktyczny, pracując w tym charakterze do 9 maja 1978 roku.

Od 1960 uprawiał sport szybowcowy i samolotowy. Startował w wielu zawodach szybowcowych i samolotowych, zdobywając wiele czołowych lokat. W 1968 zdobył trzeci diament do Złotej Odznaki Szybowcowej, jako instruktor wyszkolił wielu pilotów szybowcowych.

Od 1978 pracował jako piloty komunikacyjny LOT, od 1992 na samolocie Boeing 767, n którym latał jako kapitan do przejścia na emeryturę w roku 2008, przeważnie na trasach transatlantyckich.

W roku 2003 zamieszkał w Jeżowie Sudeckim. W swoim domu urządził Piwniczkę Lotniczą, wyjątkowe muzeum pamięci wielu znakomitych lotników i konstruktorów, także tych pozostałych na emigracji po 1945 r. Jest współzałożycielem wrocławskiego Klubu Lotników „Loteczka”, od marca 2005 do października 2008 – był w nim prezesem zarządu. Obecnie jest jego Prezesem Honorowym. Opublikował setki artykułów na tematy lotnicze, głównie historyczne. Jest współautorem kilku książek o tematyce lotniczej. Brał udział w wielu konferencjach i sympozjach lotniczych. Wygłaszał m. in. referaty na konferencji „Lotnictwo, Stulecie, Przemiany” we Wrocławiu w marcu 2003 roku i referaty na konferencjach „Pomniki dziedzictwa lotniczego Polski” (2013) i „Kultura skrzydłami pisana” (2015) prowadzonymi przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki w Jeżowie Sudeckim. Od 2013 jest społecznym kustoszem Izby Tradycji Lotniczej urządzonej przez FOMT w budynku dawnej Wyczynowej Szkoły Szybowcowej, pełniącym obecnie rolę Euroregionalnego Centrum Spotkań Gmin Partnerskich Jeżowa Sudeckiego.

Od 2011 bierze udział w seminariach Dolnośląskiej Akademii Lotniczej, prowadzonej przez Fundacje Otwartego Muzeum Techniki, w wydawnictwie FOMT opublikował (wraz z Tadeuszem Kaczmarkiem” monografię lotnictwa Kotliny Jeleniogórskiej (1923-2015).

 

 

 

 

Wstecz

Do góry