All for Joomla All for Webmasters

Odrzańska Odyseja II - 2017

Więcej

Zostań mecenasem kultury

 

Więcej

Szkoła w mieście

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Więcej

Wesprzyj nas

Całość dochodu przeznaczamy na działania statutowe

Więcej

Wirtualny spacer

 po zabytkach Muzeum Odry FOMT

Więcej

Gawlik Adam

adam2

Adam Gawlik

Urodzony 16 grudnia 1973, po ukończeniu szkoły podstawowej w Bytomiu Odrzańskim podjął naukę zawodu uzyskując dyplom technika technologii drewna.

Od dzieciństwa ogarnia go zamiłowanie i pasja żeglarstwa oraz historii. Jako modelarz zakochał się w drewnie, co nie pozostało bez wpływu na wybór zawodu. Utrzymuje się z konstruowania mebli, schodów, stolarki budowlanej.

W 1994 roku, jako żołnierz służby zasadniczej został skierowany na misję ONZ w byłej Jugosławii, w rejonie konfliktu służył przez trzy zmiany, a bezpośrednio na tzw. pierwszej linii przez jedenaście miesięcy. Eskortował konwoje, uchodźców i pełnił służbę wartowniczo patrolową.

Przez następne lata z różnymi skutkami budował kolejne modele latające, pływające, kolejowe i inne, które wystawiał w różnych muzeach na terenie Polski. W 2013 roku założył własne małe muzeum w „Piwnicy pod Ratuszem” w Bytomiu Odrzańskim, które gromadzi eksponaty z minionych lat oraz modele, które są istotną częścią jednego z największych zbiorów ekspozycji poświęconej Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Znaczące miejsce w jego muzeum zajmują modele przywołujące historię lotnictwa polskiego w miniaturze.

Przy sali ekspozycyjnej zorganizował pracownię dla modelarzy, którym od 1995 służy radą i pomocą. Wcześniej prowadził modelarnię przy bytomskim Domu Kultury, w którym prowadził też 11 Starszo Harcerską Drużynę Wodną „Szkwał”.

Z Fundacją Otwartego Muzeum Techniki zetknął się w dniach rejsu muzealnej barki „Ireny” w 2017 r., kiedy barka przemierzała trasę od Wrocławia do Kostrzyna. Urządził wówczas na barce wystawę swoich modeli, przy czym ogromnym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja różnego typu robotów i automatów. W lipcu 2017 był uczestnikiem obozu wolontariackiego, przez Fundację na barce prowadzonego. Zaangażował się w prace remontowe, stoczniowe HP Nadbor, wykonując m.in. koła sterowe dla maszyn sterowych w sterówkach Nadbora i barki.

 

Wstecz

Do góry